TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

Zakopane chce odkupić Polskie Koleje Linowe
PAP TransInfo.pl - Opublikowano: 25.05.2018 12:15:27
Zakopane chce odkupić Polskie Koleje Linowe

Rada Miasta Zakopanego podjęła w czwartek uchwałę intencyjną w sprawie odkupienia akcji Polskich Kolei Linowych przez starostę tatrzańskiego, przy udziale Skarbu Państwa. Dzięki transakcji, kolejki linowe miałyby z powrotem stać się polską własnością.

Za podjęciem uchwały głosowało 14 radnych, dwóch było przeciwnych, a trzy osoby wstrzymały się od głosu.

PKL, do których należy kolejka linowa na Kasprowy Wierch, zostały sprywatyzowane w 2013 r. Formalnie kolejki kupiła wówczas spółka Polskie Koleje Górskie (PKG), powołana specjalnie do tego celu przez cztery samorządy podhalańskie, na czele z Zakopanem. Faktycznie jednak właścicielem kolejek został najpierw fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners, który na zakup wyłożył 215 mln zł. Później fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura, zarejestrowanej w Luksemburgu.

"Chcemy przystąpić wspólnie z gminami Kościelisko, Poronin, Bukowina Tatrzańska do ewentualnego zakupu czy odkupu akcji Polskich Kolei Linowych od podmiotu zagranicznego. Postanowiliśmy, że będziemy działać wspólnie. Chcemy tworzyć wspólną siłę samorządów podhalańskich wraz ze Skarbem Państwa, który reprezentuje starosta tatrzański" – mówił burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, apelując do radnych o poparcie uchwały intencyjnej. "Chcemy raz na zawsze uregulować własność kolei linowych, aby PKL stały się własnością Skarbu Państwa i samorządów Podhalańskich" - dodał.

Burmistrz wyjaśnił, że choć poprzednia Rada Zakopanego wyraziła zgodę na powołanie spółki PKG i zakup akcji przez fundusz, to oczekiwała, że faktycznie będzie w posiadaniu większości akcji.

"Stało się jednak inaczej. Poczuliśmy się bardzo oszukani, kiedy dowiedzieliśmy się, że założona przez nas spółka Polskie Koleje Górskie została wykorzystana do zakupu przez podmiot zagraniczny" – argumentował burmistrz.

Dorula dodał, że podhalańskie gminy mają obecnie łącznie 0,23 proc. akcji PKL.

"Nasz znikomy udział nie daje nam nic. Co prawda w radzie nadzorczej PKL zasiada człowiek Urzędu Miasta, ale rada robi z nim to, co chce. W związku z tym wraz z gminami Kościelisko, Poronin, Bukowina Tatrzańska wiemy już, że nie mamy nic do powiedzenia w spółce, a obecne władze PKL-u nie będą rozwijały naszego regionu" – mówił Dorula.

Sceptyczny co do powierzenia staroście tatrzańskiemu zakupu akcji PKL był radny Zbigniew Szczerba. Przekonywał on, że z zapisów uchwały wynika, że podmiotem kupującym ma być powiat, a nie Zakopane czy ościenne gminy. Przewodniczący zakopiańskiej Rady Miasta Grzegorz Jóźkiewicz wniósł poprawkę w uchwale, według której burmistrz Zakopanego powinien na równi ze starostą tatrzańskim wystąpić z ofertą kupna PKL. "Pan burmistrz powinien walczyć o to, aby być podmiotem, a nie przedmiotem w tym całym procesie" – przekonywał Jóźkiewicz. Jego poprawka została jednak odrzucona.

Paweł Para, który do grudnia ubiegłego roku był przedstawicielem Zakopanego i gminy w radzie nadzorczej PKL, przekonywał, że upoważnienie powiatu jako reprezentanta wszystkich gmin nie wyklucza samorządów ze współuczestniczenia w procesie zakupu. Przekonywał dalej, że to właśnie starosta tatrzański powinien wystąpić z ofertą zakupu akcji, ponieważ starosta działa w imieniu Skarbu Państwa. Wyjaśnił także, że starosta zarządza nieruchomościami na Kasprowym Wierchu, czyli stacją górną kolejki linowej.

"Dosyć krytycznie patrzę na działalność PKL z ostatnich pięciu lat, ponieważ w żaden sposób nie ziściły się zapowiadane inwestycje w regionie. Inwestor, który zakupił spółkę, jest inwestorem finansowym, a nie branżowym. Z tego względu nie udało się przeprowadzić żadnej inwestycji i nawet nie ma widoków na ich realizację. Przez te minione 5 lat nic nie drgnęło, jeżeli chodzi o nowe wyciągi narciarskie PKL-u" – argumentował Para.

Oprócz kolejek linowych na Kasprowy Wierch, do PKL należą też kolejki na Gubałówkę, Butorowy Wierch, wyciągi w Krynicy, Szczawnicy, Zawoi i Międzybrodziu Żywieckim.

Powrót kolejek linowych "w polskie ręce" zapowiadali przed wyborami 2015 r. politycy PiS, m.in. Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKL
Zakopane

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....