TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

ZIKiT Kraków podsumował 2017 rok
ZIKIT TransInfo.pl - Opublikowano: 13.02.2018 13:12:12
ZIKiT Kraków podsumował 2017 rok

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie opracował specjalny Raport Roczny, który podsumowuje inicjatywy, działania oraz inwestycje jednostki wykonane w roku 2017.

W raporcie omówiono najbardziej istotne kwestie związane m.in. z optymalizacją komunikacji miejskiej, remontami i modernizacjami infrastruktury drogowej, ale także akcjami społecznymi kierowanymi do krakowian.

Działania ZIKiT w roku 2017 liczbowo prezentują się następująco: zrealizowano 200 inwestycji; wyremontowano 440 000 metrów kwadratowych jezdni oraz 180 000 metrów kwadratowych chodników za kwotę ponad 84 mln zł. Wybudowano 29 nowych wiat przystankowych, zmodernizowano 60 kolejnych wiat. Zamontowano 1 500 sztuk nowych stojaków rowerowych, z tego w większości przy publicznych placówkach oświatowych. Do dyspozycji mieszkańców oraz turystów jest 1 500 rowerów, które dostępne są w 156 stacjach na terenie całego miasta. Dyspozytornia obsłużyła 14 580 zgłoszeń od mieszkańców, a ZIKiT rozpatrzył 104 735 indywidualnych spraw.

Jedną z najważniejszych inwestycji w roku 2017 była modernizacja ulicy Basztowej. W jej ramach przebudowano dwa węzły rozjazdowe: Basztowa – Długa oraz Basztowa – Lubicz – Westerplatte – Pawia. Po modernizacji ulica Basztowa stała się jednokierunkowa w kierunku od Dworca Głównego do Długiej, ale ze ścieżką rowerową pozwalającą na ruch w przeciwnym kierunku. Dodatkowo wydzielony został pas tramwajowo-autobusowy z poszerzeniem rozstawu między torami dla umożliwienia ruchu autobusów także na węzłach rozjazdowych. Modernizacja ul. Basztowej przyniosła szereg korzyści: znacznie zmalało ryzyko awarii układu torowego, torowisko zostało wyciszone, zwiększono też częstotliwość kursujących tramwajów.

Istotną, pozytywną zmianą, którą ZIKiT wprowadził w grudniu 2017 r. było również stworzenie Strefy Ograniczonego Ruchu na Kazimierzu. Obecnie dojazd do głównych ulic tego zabytkowego obszaru (Miodowej, Dietla, Krakowskiej, Dajwór, Starowiślnej) jest możliwy dla wszystkich. Natomiast na węższe, wewnętrzne ulice wjazd mają mieszkańcy, dostawcy, taksówkarze oraz goście hotelowi. Odcinek ulicy Miodowej, między ul. Bożego Ciała i Brzozową jest jednokierunkowy. Jednokierunkowa jest również ulica Wawrzyńca, ale samochody poruszają się po niej odwrotnie niż dawniej. Ruch jest prowadzony od ul. Dajwór do ul. Bożego Ciała - na odcinku między Dajwór, a Starowiślną utrzymany jest ruch do Starowiślnej. Wszystkie wprowadzane zmiany dokonywane były z myślą o mieszkańcach Krakowa, tak aby nawet w najbardziej turystycznych dzielnicach utrzymać komfort poruszania się po chodnikach i ulicach.

Podsumowując rok 2017 warto również wspomnieć o zmianie organizacji ruchu w pobliżu Wawelu, mającej na celu ograniczenie natężenia komunikacyjnego na przejeździe przy Zamku Królewskim. W listopadzie ubiegłego roku testowo wyłączone zostały sygnalizatory na zbiegu ulicy św. Gertrudy z ul. Bernardyńską, Stradomską oraz Św. Idziego. Aby uprościć przejazd przez skrzyżowanie i zmniejszyć liczbę potencjalnych kolizji wyjazd z ul. Bernardyńskiej jest obecnie możliwy tylko w prawo. Gdyby te zmiany zostały utrzymane Kraków będzie miał największy w Polsce obszar śródmiejski bez działającej sygnalizacji świetlnej.

Z zakresu akcji społecznych najbardziej atrakcyjną dla odbiorców w roku 2017 okazała się Akademia Młodego Krakowianina. Celem akcji jest rozwijanie wiedzy najmłodszych krakowian z zakresu: ekologii, funkcjonowania miasta oraz bezpieczeństwa na drogach. ZIKiT aktywnie włącza się w realizację Akademii Młodego Krakowianina, organizując u siebie dodatkowo Akademię Mobilności ZIKiT. W trakcie spotkań z uczniami prowadzone są zajęcia edukacyjne obejmujące takie zagadnienia jak: korzystanie ze środków komunikacji miejskiej oraz bezpieczne i samodzielne poruszanie się po mieście, dzieci mają też okazję zwiedzić najważniejsze miejsce ZIKiT - Centrum Sterowania Ruchem. W spotkaniach edukacyjnych w roku 2017 uczestniczyło 490 uczniów!

Raport Roczny 2017 ZIKiT - pdfSpodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ZIKiT Kraków
Kraków

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....