TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoShip

InfoBus

ZIKiT wyjaśnia: W lecie 2018 będzie więcej kursów niż w latach ubiegłych
ZIKIT TransInfo.pl - Opublikowano: 19.06.2018 12:25:56
ZIKiT wyjaśnia: W lecie 2018 będzie więcej kursów niż w latach ubiegłych (foto: ZIKiT)

Okres wakacji od wielu lat wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości przejazdów autobusów i tramwajów wożących krakowian i przyjezdnych po Krakowie. Lato 2018 r. będzie jednak okresem z największą liczbą kursów w porównaniu z poprzednimi latami – poinformował krakowski ZIKiT.

Zmniejszenie kursów w okresie wakacyjnym jest wywołane dwoma czynnikami. Po pierwsze to najlepszy okres na remonty w związku ze zmniejszoną liczbą samochodów na ulicach miasta, a więc utrudnienia w ruchu są mniej dotkliwe. Tym samym, w związku z remontami, na pewnych trasach nie pojawią się tramwaje czy autobusy - mówi Łukasz Franek, wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu ds. transportu. - Jednocześnie z tych samych powodów, dla których ubywa aut, zmniejsza się też liczba pasażerów komunikacji zbiorowej. To między 30, a 40 proc. pasażerów mniej.

Mniejsza liczba pasażerów i komplikacje związane z planowanymi remontami, choćby infrastruktury tramwajowej, to poważna przesłanka, by zmniejszyć liczbę kursów pojazdów komunikacji zbiorowej. W lipcu i sierpniu 2018 r. będzie ich mniej o ok. 20 proc. w porównaniu z rozkładami jazdy obowiązującymi w roku szkolnym, a więc w okresie, gdy miasto funkcjonuje na pełnych obrotach.

Więcej kursów niż wcześniej

Zmniejszenie liczby kursów o ok. 20 proc. nie oznacza jednak, że oferta jest gorsza niż w poprzednich latach, gdy procentowe obniżenie liczby kursów było mniejsze - jest odwrotnie. Liczba kursów wakacyjnych jest tego lata większa o kilka procent niż choćby w 2016, czy w 2017 r. Najbardziej zauważalne zmiany będą w rozkładach linii tramwajowych. W drugim tygodniu stycznia tego roku przeprowadziliśmy maksymalizację rozkładu jazdy sieci tramwajowej ustalając częstotliwość kursów na 7 i 15 minut - zależnie od znaczenia linii. Liczba przejazdów pociągów tramwajowych wzrosła o ok. 10 proc.

Teraz w wakacje interwały w rozkładach jazdy zmniejszamy do częstotliwości 10 i 20 minut. Biorąc pod uwagę, że zawieszamy tylko jedną linię (nr 17), która pełni rolę wspomagającą, razem daje to więcej kursów niż w zeszłych latach, w okresach wakacyjnych. Podobnie jest w rozkładach linii autobusowych - tylko na dwu liniach częstotliwość kursów będzie niższa niż w latach poprzednich, ale jednocześnie niektóre będą jeździć częściej, a do tego od początku tego roku funkcjonują nowe linie, w tym najbardziej popularna linia nr 114.

Dopasowani do remontów i potrzeb

- W pierwszym wariancie rozkładów jazdy oferta w okresie międzyszczytowym na linii 24 była mniejsza, ale po krótkiej analizie uznaliśmy, że nawet mimo modernizacji w Kurdwanowie będziemy w stanie utrzymać płynność kursów, ustalając interwał 10 minutowy - wyjaśnia Franek. - Ma to oczywiście związek z przeniesieniem kursów linii 50 na pętlę w Prokocimiu. Jednak znowu: wakacyjne rozkłady w dużym stopniu są związane z prowadzonymi w mieście inwestycjami w infrastrukturę.

W najbliższych dniach rozpoczną się prace przy pętli tramwajowej w Kurdwanowie, związane z budową Trasy Łagiewnickiej. Z tego powodu przez kilka tygodni tramwaje nie będą mogły korzystać z pętli, a trasa będzie obsługiwana za pomocą tramwajów dwukierunkowych korzystających z przełączki między torami umożliwiającej zawracanie. Rozpocznie się również remont linii tramwajowej w ul. Bieńczyckiej.

Dział organizacji transportu już dziś zapewnia, że pierwsze dni wakacji w transporcie zbiorowym będą pod ścisłą obserwacją, a inspektorzy zareagują błyskawicznie, gdy tylko okaże się, że na jakiejś trasie obserwują większe niż spodziewane zapotrzebowanie na przejazdy.

Na czas remontu ul. Bieńczyckiej

W związku z przebudową skrzyżowania na ul. Bieńczyckiej, w rejonie przystanku "Bieńczycka", od dnia 23.06.2018 r. (sobota) od początku kursowania linii dziennych na okres około 3-4 tygodni zostanie wyłączony ruch tramwajowy na odcinku Rondo Czyżyńskie – Bieńczycka – Rondo Kocmyrzowskie im. ks. Gorzelanego. W tym czasie:

* linie 1, 5, 9, 14 i 52 – będą kursować na trasach czasowo zmienionych: od Wzgórz Krzesławickich (1 i 5) / Mistrzejowic (9 i 14) / Os. Piastów (52) do Ronda Kocmyrzowskiego im. ks. Gorzelanego bez zmian, następnie al. Andersa, przez Plac Centralny im. R. Reagana, al. Jana Pawła II do Ronda Czyżyńskiego, gdzie linie wrócą na stałe trasy do Salwatora (1) / Krowodrzy Górki (5) / Nowego Bieżanowa P+R (9) / Bronowic Małych (14) / Czerwonych Maków P+R (52). Częstotliwości kursowania pozostaną bez zmian (przypominamy, że od dnia 23.06.2018 r. zostaną wprowadzone wakacyjne rozkłady jazdy);

Modernizacja na ul. Witosa

W dniach 23-25.06.2018 r. (sobota – poniedziałek) na ul. Witosa, w rejonie skrzyżowania z ul. Beskidzką i ul. Halszki (rejon obecnych przystanków tramwajowych dla wysiadających i wsiadających) będzie budowana tzw. przejazdówka umożliwiająca zawracanie poprzez zmianę kierunków dla tramwajów dwukierunkowych. W tym czasie zostaną wprowadzone następujące zmiany:

* linie 6, 24 i 50 – będą kursować na trasach czasowo zmienionych: od Salwatora (6), Bronowic Małych (24) i Krowodrzy Górki (50) do przystanku "Bieżanowska" bez zmian, następnie ul. Wielicką do Prokocimia. Częstotliwości i godziny kursowania pozostaną bez zmian (przypominamy, że od dnia 23.06.2018 r. obowiązują wakacyjne rozkłady jazdy, w związku z czym, w dniu 25.06.2018 r. linie 6 i 24 będą kursować z częstotliwością co 20 minut, natomiast linia 50 z częstotliwością co 10 minut);

* linia 750 – zastępcza linia autobusowa kursująca na trasie: Kurdwanów P+R – Witosa – Nowosądecka – Bieżanowska – Wielicka – Wolska – Nowosądecka – Witosa – Kurdwanów P+R. Przystanek końcowo-początkowy "Bieżanowska" będzie zlokalizowany na ul. Wielickiej. Linia kursować będzie z częstotliwością od 5 do 10 minut.

Od 26 czerwca (wtorek) ruch tramwajowy na odcinku Bieżanowska - Kurdwanów P+R będzie odbywać się wyłącznie za pomocą tramwajów dwukierunkowych (mających kabinę motorniczego z obu stron). Od tego dnia zostaną wprowadzone następujące zmiany:

* linia 6 – będzie kursować na stałej trasie Kurdwanów P+R – Salwator. Linia będzie realizować kursy we wszystkie dni tygodnia w godzinach 5:00 – 22:00, z częstotliwością co 10 minut w dni powszednie w godzinach szczytu oraz co 20 minut poza godzinami szczytu i w dni wolne;

* linia 24 – będzie kursować na stałej trasie Kurdwanów P+R – Bronowice Małe. Linia w okresie wakacji będzie realizować kursy z częstotliwością co 10 minut w dni powszednie oraz co 20 minut wieczorem i w dni wolne;

* linia 50 – będzie kursować na trasie czasowo zmienionej Krowodrza Górka – Prokocim (analogicznie, jak w dniach 23-25.06.2018 r.) z częstotliwością co 10 minut.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kraków
ZIKiT Kraków
linia
rozkład jazdy

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....